02 July 2024

Jak zmierzyć drzwi loftowe?

Czytaj więcej

Ten element stolarki otworowej jest popularnym rozwiązaniem, które łączy funkcjonalność z nowoczesnym designem. Drzwi loftowe są modnym i praktycznym uzupełnieniem każdego wnętrza, warto więc uwzględnić je w projekcie domu, mieszkania lub biura.

A na co zwrócić szczególną uwagę przed złożeniem na nie zamówienia?

Kluczowa kwestia to zmierzenie otworu, w którym drzwi loftowe zostaną osadzone. W tym artykule przedstawimy, jak wykonać takie pomiary. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć pomyłek oraz problemów podczas montażu.

Drzwi loftowe - jak prawidłowo wykonać pomiary?

Najlepszym momentem na wykonanie pomiarów jest czas po położeniu tynków i ułożeniu gotowej podłogi. Dzięki temu unikniemy błędów wynikających z braku uwzględnienia grubości warstw wykończeniowych. Pamiętajmy również o tym, że pomiary warto wykonać kilka razy, aby upewnić się co do ich dokładności. A jakie aspekty są najważniejsze?

Szerokość drzwi

Najlepiej mierzyć ją w trzech miejscach - u góry, na środku i u dołu otworu. W ten sposób sprawdzimy, czy nie ma nierówności, które mogłyby wpłynąć na dopasowanie drzwi loftowych.

Wysokość otworu

Podobnie jak w przypadku szerokości, wysokość otworu najlepiej mierzyć w trzech miejscach – po lewej, na środku i po prawej stronie. Dzięki temu uzyskamy dokładne parametry, które pozwolą na zamówienie odpowiednich drzwi loftowych. Pamiętajmy również o uwzględnieniu ewentualnych progów lub różnic poziomów podłogi przy mierzeniu wysokości otworu.

Grubość muru i nadproża

Przy pomiarze i planowaniu drzwi warto wziąć pod uwagę grubość muru i nadproża oraz ustalić, jak zostanie zamontowana ościeżnica, a także jak będzie otwierało się skrzydło. Przy okazji można skontrolować, czy nadproże jest odpowiednio mocne i stabilne.

Typ ściany

W przypadku montażu drzwi loftowych w ścianach działowych z płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać o wzmocnieniach całej konstrukcji. Zapewnią one odpowiednią stabilność drzwi i ich prawidłowe funkcjonowanie. Należy również zwrócić uwagę na to, aby użyć odpowiednich elementów mocujących przeznaczonych do tego typu ścian. To jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że drzwi loftowe nie mają ościeżnicy regulowanej, co oznacza, że musimy dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy, aby uniknąć problemów z montażem. W przypadku potrzeby dostosowania wymiarów otworu do standardowych rozmiarów drzwi loftowych warto skonsultować się z producentem lub fachowcem, który pomoże nam w dokonaniu odpowiednich zmian.

Dlaczego prawidłowe zmierzenie drzwi loftowych jest tak ważne?

Dokładne zmierzenie pozwoli przede wszystkim uniknąć wykonywania kosztownych i czasochłonnych poprawek. Dlatego skrupulatne podejście do tego tematu i zanotowanie wszystkich liczb na kartce papieru po prostu się opłaca. Możemy również wykonać poglądowy rysunek ściany z otworem drzwiowym, szerokością wnęki, wysokością otworu drzwiowego i kierunkiem otwierania drzwi. Taki rysunek może być pomocny przy zamawianiu drzwi oraz ich montażu, szczególnie jeśli będziemy korzystać z usług profesjonalnego montażysty.